6. maj 2009

Pri veterinarju

Primerjam nasvete različnih veterinarjev in se vendarle vprašam: kaj je zdaj prav?
- koliko cepljenj je dovolj in kdaj gre za pretiravanje, doziranje različnih strupov v podkožje mladih psov, nevarni klopi, komarji, bolhe, različni zajedalci, kaj je najbolje za psa in kaj je nabolj prav? Vsak veterinar ima svoj način, čemur se čudim, ker niti dva nista enaka, čeprav gre le za nekaj ulic stran in ne razumem, da stroka tudi pri tem ni enotna. Zakaj tudi takoj dati antibiotik, če to ni nujno potrebno? Pa kaj gre za eksperimentatorje, ali se moraš sam laik v skrbi za svojega psa vprašati, ali nimajo nobenih simpozijev kjer bi se uskladili, da bi jih bolj poenotilo?
Svetujem vam, bodite tečni, vprašajte vse, tudi tisto, kar so vam morda že povedali, pa niste razumeli, ali ste preslišali, pozabili. Vprašajte še enkrat, zahtevajte jasen odgovor in jasno pojasnilo, naj povejo vse, četudi dvakrat, trikrat, petkrat! Storitve plačate in niso poceni in imate vso pravico vedeti vse.
Včasih se dogaja hitro, tudi sama sem bila priča veterinarskemu posegu, ko je zadevo opravil mimogrede in potem na moje vztrajanje samo na kratko povedal kaj je naredil in to samo zato, ker sem vztrajala. Da sem izvedela kaj več sem morala spraševati stavek za stavkom. Zato se tja več ne vračam, raje sem izbrala drugega, ki pove, kaj bo naredil, ki pove kaj misli in se z mano tudi posvetuje oziroma sprašuje, da bi izvedel več o zdravju psa in se potem skupaj odločiva, kaj je najbolje.

Dober veterinar vas bo vprašal po zdravju psa, mu bo izmeril temperaturo, ga stehtal in opravil splošen veterinarski pregled (pogledal bo oči, ušesa, pretipal ga bo po telesu,...). Dal mu bo tudi pasto ali tablete za razglistenje. In šele ko bo ugotovil, da je sto odstotno zdrav, ga bo cepil.
Od veterinarja morate zahtevati in vam mora povedati!!!, kakšen ima plan cepljenja za vašega psa in naj ne pretiravajo. Nekateri cepijo v prvem letu tudi 4 x! Ne vem ali je res potrebno, bolj se nagibam k temu da ne, da je dovolj 2 x in potem po letu dni cepljenje ponoviti. Poiščite informacije še kje drugje, ne le pri enem samem veterinarju. Eden ni nobeden in kar slišimo o zdravnikih, lahko slišimo tudi o strokovnjakih veterinarske stroke.

1 komentar:

  1. Mogoče, da tole ne paše ravno sem, ampak glede na to da Lidija omenja tudi strupe proti klopom in ušem lahko povem, da sva našla neko srednjo pot med imeti nezaščitenega psa pa imeti "zastrupljenega". Kljub temu, da propagirajo veterinarji tale frontline kot neko sveto kravo, pri kateri res ni nobenih komplikacij, naj opozorim, da gre vseeno za strup, ki ga psu zlijemo direktno na centralno živčevje (ja tudi zato ga damo med lopatice, ne samo zato, ker tam pes ne doseže in se ne more zlizat). Kupila sva si eno bio zadevo (trenutno nimam flaše pri sebi zato ne vem imena), ki jo pred aktivnostjo v gozdu/travnikih... poškropimo po psu (nekako tako kot autan). Deluje 6 ur, potem pa je potrebno "premaz" ponoviti. Lahko se kupi tudi bolj koncentrirana varianta, ki stane nekoliko več in se jo nakapa po celem psu (ne tako kot ampulo, ki se jo samo stisne na vrat) in deluje 1 mesec. Deluje tudi na človeku in si upam to tut probat - Frontlina si ne bi. In česar ne privoščim sebi, tudi psu ne bom.
    Še glede dlake: midva sva si omislila Furminator in zadeva resnično deluje. Ko je Staša počesala Bacha sva imela za kratek čas dve črni mrcini (eno iz dlak in Bacha:)), sedaj pa imava veliko manj dlak po tleh in posledično v hrani, postelji,...če je kdo, ki to bere zainteresiran, se lahko zmenimo pa ga posodiva. Je pa cena v SLO precej zasoljena, zato svetujem nakup preko e-baya ali iz USA. Če bo dovolj interesentov, bom še enkrat naročil krtače, ker je problem, ker imajo fiksno poštnino $35, kar je več kot stane furminator (naročeno preko http://www.entirelypets.com , kjer sva našla najnižjo ceno, $27!!!). Pri nas ga dobite za nekje med 60 in 80 €.
    Še glede veterinarjev: za cepljenja se je res fajn pozanimat koliko jih ima kateri, če pa pride do kakršnih koli komplikacij, se je pa fajn pozanimat kje so specializirani za te komplikacije. Ker smo slišali(oziroma videli) že tudi primere, ko so dali psu na napačno nogo mavec-gre pa za enega najbolj priznanih veterinarjev v LJ. Če imate/boste imeli bohnedaj kakršnekoli probelme s kostmi se velja vsaj pozanimati pri dr. Milanu Matkotu. Ne delam EPPja, samo vsak ga je ful pohvalil pa tudi od veliko drugih veterinarjev (ki so dovolj samokritični) pse pošiljajo prav h njemu. Je sicer iz Velenja, samo tudi če ste iz primorske vam vožnja do tja ne bo vzela več kot dve uri.
    Uf malo sem se razpisal. Se opravičujem. Bi bilo pa fino, če še kdo napiše svoje mnenje.

    Lep pozdrav od nas treh :)

    (Bach, Staša in Matevž)

    OdgovoriIzbriši